W obecnych czasach, kiedy polegamy na komunikatorach, czy smsach, aby utrzymać wzajemny kontakt, posługiwanie się odpowiednim językiem stało się bardziej stosowne, nawet jeśli skróty, akronimy, celowe błędy w pisowni, memy, emotikony, gify stały się powszechnie akceptowanymi metodami komunikacji. 

Niezależnie od panujących trendów, istnieją konkretne sytuacje, kiedy jedne metody komunikacji są odpowiednie, a drugie nie.  Prawdą jest, że istotny jest sposób, w jaki zwracasz się do adresata. Krótkie formy pisemne, dodatkowo zawierające błędy, mogą sporo Cię kosztować. W tym artykule, zwrócimy uwagę na najczęstsze błędy copywritingu, których należy unikać.

Błędy gramatyczne i literówki 

Postaw się na miejscu klienta. Jeżeli przeglądałbyś swoją tablicę na Facebooku i zobaczyłbyś post lub reklamę, która zawiera różnego rodzaju błędy, jaka jest Twoja pierwsza myśl o firmie? Tego rodzaju błędy często wiążą się z wiarygodnością, a raczej w tym przypadku z jej brakiem.   

Dobre, pierwsze wrażenie to klucz do sukcesu. Stąd, zanim opublikujesz reklamę i jej tekst w mediach społecznościowych, emailu lub na swojej stronie internetowej, sprawdź, czy nie ma w nich zawartych błędów. Jeżeli pisanie nie jest Twoją mocną stroną, rozważ zatrudnienie wykwalifikowanych i  doświadczonych autorów tekstów reklamowych lub pozwól swoim kolegom/koleżankom z zespołu sprawdzić Twoją pracę przed publikacją, unikając w ten sposób zawstydzających błędów.   

Brak empatii 

Jedną z głównych cech copywritingu jest umiejętność wykazywania empatii. Doświadczeni autorzy wiedzą, kim są ich odbiorcy, znają ich słabe punkty i są świadomi oczekiwań, jakim muszą sprostać. Ponadto, rozumieją, w jaki sposób pisać, aby tekstem odnieść się do tych wyzwań. Brak empatii w treści tekstu, może być odebrany jako przejaw braku taktu i nachalności.  

Kluczem zatem jest zrozumienie, kim są Twoi odbiorcy. Poprzez odniesienie się do ich problemów i wyzwań, którym stawiają czoła, łatwiej poddadzą się sztuce słownej.

Przegapienie okazji  

Wielu autorów tekstów reklam, sprzedawców, obracających się w biznesie e-commerce stara się wykorzystać potencjał, jaki niesie za sobą słowo pisane, ale często zdarza się,że przeoczą okazję trafienia w punkt. Czy próbujesz pozyskać uwagę odbiorców, aby promować swój produkt, usługi lub sprzedać coś? Najlepszy sposób, aby to zrobić, to jasno odnieść się do potrzeb konsumenta. Bądź bezpośredni w tekstach swoich reklam, aby czytelnik zrozumiał, jakie są kolejne działania, których Ty od niego oczekujesz.

Skupianie się na negatywnych aspektach – zamiast pozytywnych 

Jest udowodnione, że czytelnicy i klienci lubią czytać tekst, który jest napisany dynamicznym i ciekawym językiem, bo przecież o to właśnie chodzi w czytaniu, aby było przyjemnym doświadczeniem. Nikt nie lubi czytać tekstu, który jest pełen negatywnego nastawienia lub został napisany przez przygnębiającą osobę. 

Na przykład, kiedy odnosisz się do wyzwań odbiorców i ich słabych stron, pamiętaj o tym, żeby pozostać empatycznym wobec nich i obrócić negatywne rzeczy w pozytywne.

Słaby format i struktura 

Ze względu na to, że technologia jest teraz bardziej dostępna i osiągalna, niż kiedykolwiek wcześniej, nasz okres skoncentrowanej uwagi drastycznie się obniżył. W rezultacie, Twój tekst reklam lub dłuższa forma wypowiedzi powinny być łatwe w odbiorze tzn. proste do przyswojenia i możliwe do szybkiego przeglądania. Napisanie jednego, ciągłego tekstu lub zawarcie długich paragrafów, może tylko zniechęcić czytelnika, a w ostateczności doprowadzić do braku reakcji na treść.

Niezrozumienie swoich odbiorców 

To jest jeden z największych błędów  i być może tym najważniejszym w kwestii copywritingu. Tekst , cieszący się sukcesem, to taki, który przemawia do każdego z osobna. Na przykład, jeżeli Twój biznes e-commerce sprzedaje różnego rodzaju kosmetyki, ręcznie robione mydła, wtedy prawdopodobnie Twoją docelową grupą odbiorców są kobiety pomiędzy 20 a 50 rokiem życia.

 Jest to stosunkowo szeroki zakres odbiorców, jednak, używając algorytmów napędzanych sztuczną inteligencją, na których opiera się AdScale, możesz pomóc sobie, w dokładniejszym doborze osób, które chętnie kupią Twój produkt. Posiadając takie dane statystyczne, możesz napisać lepszy tekst, który będzie przemawiał do Twoich docelowych odbiorców, co bezpośrednio spowoduje zwiększenie liczby zamówień. 

STALE ODŚWIEŻAJ SWÓJ TEKST, ABY ZWIĘKSZYĆ SPRZEDAŻ

Podsumowując, jakość tekstów reklam jest ważniejsza, niż mogłoby Ci się wydawać, a aktualizowanie ich jest nawet ważniejsze. Stałe monitorowanie publikowanych treści, wysyłanych maili, bloga oraz strony internetowej, zwiększy Twoją wiarygodność, przyciągnie docelową grupę odbiorców i tym samym zwiększy sprzedaż.